Dziękujemy za wzięcie udziału w jednym z naszych wykładów 25 maja na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej w ramach Dnia Skandynawii. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami przekazanymi podczas wystąpień.

Tanie linie i tradycyjne.

Aby lepiej zrozumieć promocje lotnicze do krajów skandynawskich należy wprowadzić rozróżnienie na tanie linie lotnicze oraz tradycyjne.

W tanich liniach lotniczych płacimy za bilet, a wszelkie dodatkowe rzeczy takie jak bagaż czy jedzenie na pokładzie są dodatkowo płatne. Loty wykonywane tymi liniami (np. węgierski Wizz Air czy też irlandzki Ryanair) są lotami bezpośrednimi, więc nie ma możliwości zakupu biletu z przesiadką w jakimś mieście. W samolotach tych linii występuje tylko jedna klasa podróży a lądują one najczęściej na tanich lotniskach, takich jak Oslo Torp, znacząco oddalonych od centrów miast.

Inaczej wygląda sytuacja w liniach tradycyjnych takich jak PLL LOT. W przypadku tych linii bagaż, jedzenie oraz lądowanie na głównych lotniskach mamy w cenie. Możliwe są również loty z przesiadkami (np. Bydgoszcz – Warszawa – Sztokholm) za które to linia bierze odpowiedzialność.

Należy pamiętać, że nie zawsze tanie linie są tańsze od tradycyjnych i przed zakupem biletu należy sprawdzić wszystkie możliwe opcje na dostanie się do danego miejsca.

Najlepszą bazą wypadową do Skandynawii jest Gdańsk, ponieważ jest tam aż 16 skandynawskich połączeń.

Norwegia

Tanie linie

Są naprawdę duże możliwości, aby polecieć z Polski do Norwegii tanimi liniami. Przede wszystkim są to lotniska w okolicach Oslo – Torp (WizzAir) oraz Rygge (Ryanair) skąd można polecieć praktycznie z całej Polski. Oprócz tych połączeń do stolicy, znajdziemy również loty do zachodnie wybrzeże, które mogą być świetną bazą wypadową do zwiedzania fiordów – do Bergen czy też Stavanger polecimy bardzo tanio (od 31 zł) z Gdańska. Do tego do Norwegii możemy polecieć do Haugesund, Kristiansad, Alesund i Trondheim. Liniami Norwegian, które są na pograniczu tanich i tradycyjnych linii ze Szczecina, Gdańska i Warszawy polecimy na główne lotnisko w Oslo.

Tradycyjne linie

Jedynym połączeniem jest SAS z Gdańska do Oslo.

Szwecja

Tanie linie

Do Szwecji można latać naprawdę tanio. Linie lotnicze Ryanair oraz Wizzair prześcigają się w coraz to lepszych promocjach i bilety na tych trasach można kupić nawet za 1 zł. Najbardziej popularnym lotniskiem jest Sztokholm Skavsta, dokąd polecimy z Gdańska (WizzAir), Poznania (WizzAir) oraz Warszawy (WizzAir i Ryanair). Drugim tanim szwedzkim lotniskiem jest Malmo na które to lotnisko loty są tanie z Gdańska i Warszawy (oba połączenie wykonuje WizzAir).

Tradycyjne linie

Na główne lotnisko w Sztokholmie możemy polecieć z Gdańska SASem lub z Warszawy LOTem. W przypadku tego drugiego podróż również możemy zacząć na lotnisku w Bydgoszczy nadając tutaj bagaż i odprawiając się na całą podróż. W cotygodniowych promocjach Szalona Środa PLL LOT bilety te można było kupić już w okolicach 350 zł za lot w dwie strony.

Dania

Tanie linie

Jedyną możliwością jest połączenie do Billund (obok Legolandu) z Krakowa liniami Ryanair.

Tradycyjne linie

Z Polski lata skandynawska linia lotnicza SAS, jednak jest ona bardzo droga i ciężko jest znaleźć jakieś ciekawe promocje. Linia to oferuje bardzo dużą ilość połączeń przesiadkowych do innych krajów europejskich oraz lotów transkontynentalnych. Kilka lat temu było z naszego miasta połączenie do Kopenhagi, jednak połączenie było wykonywane przez małe, 18 osobowe samoloty i w końcu linia Jet Air upadła m.in. przez brak zainteresowania lotami. Obecnie do stolicy Danii w okolicy możemy polecieć z Poznania, Gdańska i Łodzi liniami SAS oraz z Warszawy liniami SAS lub LOT. Co ważne z połączenia LOTu możemy skorzystać z Bydgoszczy kupując bilet z przesiadką w Warszawie.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem podróży „Latam z Bydgoszczy” w celu przygotowania gotowej podróży.